Kresťanstvo je ako dobrá polievka

Autor: Stanislav Košč | 31.1.2007 o 6:15 | Karma článku: 7,50 | Prečítané:  1945x

Ak má chutiť, musí maťvšetky svoje ingrediencie, nesmie sa rozrieďovať vodou a musí mať dostatočnú teplotu (najmä teraz, v zime)...

Život ma učí, že kresťanstvo je náročné náboženstvo (možno preto je terčom kritiky toľkých "bývalých kresťanov", ktorí sa k nemu síce nejako hlásia, ale jeho náročnosť nechcú akceptovať a chybu za to, že im to nefunguje, hľadajú kdekoľvek inde len nie v sebe).

Vyžaduje veľa úsilia, aby ho človek dokázal v sebe realizovať. Nie je to však nemožné, lebo - aspoň tak to učí kresťanstvo - Boh najprv človeka uschopnil na to, aby žil podľa morálneho zákona, až potom mu ho predkladá... Boh ako autor nášho života (Stvoriteľ) predkladá morálny zákon ako "návod na použitie" tohto života. 

Avšak ak má toto náboženstvo človekovi čosi priniesť (oporu, posilu, keď prídu ťažké chvíle v živote a pod.), nestrpí žiadne kompromisy. "Rozriedené" kresťanstvo, zredukované na "chodenie do kostola" - ako na nejaký folklór, na odriekavanie modlitieb ako nejakých básničiek, na výber z prikázaní podľa vlastného života a iné tzv. moderné čudá, človeka nepodrží, keď prídu životné ťažkosti a podľa môjho názoru nerobí človeka šťastným ani vtedy, keď je "dobre". Jednoducho, nemá chuť stojí akurát za vypľutie. Ale chyba nie je v tom kresťanstve, chyba je v tej deformácii.

Preto to porovnanie s polievkou... Mimochodom, nie je celkom moje. Ak sa nemýlim, sv. Ambróz ho použil na vysvetlenie, ako bojovať s pokušeniami, keď povedal: "Kým je polievka horúca, nepadne do nej žiadna mucha."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?