Pôst ako cesta k rovnováhe

Autor: Stanislav Košč | 24.2.2007 o 23:55 | Karma článku: 3,74 | Prečítané:  1448x

Charakteristická pôstna biblická myšlienka „nielen z chleba žije človek, ale z každého slova, ktoré vychádza z Božích úst" (cit. v Mt 4,4) neznehodnocuje našu starosť o „chlieb", čiže vo všeobecnosti o hmotné zabezpečenie. Hovorí o rovnováhe - nielen toto hmotné, ale aj ono duchovné treba riešiť!

Tak aj pôst hladu (na Popolcovú stredu a Veľký Piatok) nám má ukázať nielen našu krehkosť, ako trpíme hladom, keď čo len jeden deň sa nestravujeme do sýta. (Hoci už táto myšlienka je dosť bohatá na zamyslenie, ako sme závislí od stravy, a teda slabí a pominuteľní...) Ešte viac nám má ukázať potrebu žiť aj zo Slova Božieho, „sýtiť“ sa ním. Obyčajný hlad ochromuje celé naše telo, ba celú bytosť, a hoci dokážeme ten deň prežiť bez ujmy na zdraví, predsa stále sa nám pripomína, stále nie sme „vo svojej koži“... Takisto duša cíti podobnú trýzeň, keď sa jej nedostáva pokrmu Božieho slova. Áno, dokáže aj ona prežiť, deň-dva, azda i viac. Ale nie je to trvalo udržateľný stav, pokiaľ duša nemá utrpieť vážnu „ujmu na zdraví“, ba i svoju smrť.  (Nejde tu, samozrejme,  o spochybnenie nesmrteľnosti duše ako takej, ale o "smrť" duše v zmysle odumrietia jej duchovného života.)

Ideálna kresťanská pôstna „poloha“ by teda mohla asi byť za stolom, kde namiesto taniera s obedom leží kniha Svätého písma. Nie preto, aby ho nahradila. Ale preto, aby nám tento fyzický pocit pomohol usporiadať si rovnováhu medzi „sýtením“ tela a duše, ktoré – ako vieme – v ľudskej bytosti tvoria nerozdeliteľnú jednotu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NAKA zadržala youtuberov Daňa a Vaského

Podozriví sú z násilnej trestnej činnosti.


Už ste čítali?