Problém posudzovania... náš každodenný

Autor: Stanislav Košč | 28.2.2007 o 15:39 | Karma článku: 5,18 | Prečítané:  1545x

Poznáte tie Ježišove slová o smietke v oku blížneho a brvne v tom svojom... Takmer "zľudoveli", možno niekto ani nevie, že pochádzajú od neho. Pointa je jasná: neposudzuj chyby druhého, keď máš dosť svojich vlastných. Isteže. Ale naša vnútorná interpretácia je často takáto: beriem, že v tom mojom oku môže byť hoci aj brvno. Ale to nie je dôvod, aby som preto nepoukázal na smietku v oku blížneho, keď ju tam vidím. Nerobím mu tým dokonca službu? Veď ak mu to poviem, aspoň si to uvedomí a možno prejaví záujem dať si ju odtiaľ vybrať - čiže napraviť sa. Ibaže...

Je tu jedna interpretačná nedôslednosť. Ježišove slová, o ktorých je reč, znejú takto:

Prečo vidíš smietku v oku svojho brata, a vo vlastnom oku brvno nezbadáš? Alebo ako môžeš povedať svojmu bratovi: „Dovoľ, vyberiem ti smietku z oka" - a ty máš v oku brvno?!" (Mt 7,3-4)

Ak by tu citát končil, dalo by sa azda súhlasiť s tým, čo bolo povedané hore: každý z nás má "čosi" v oku - jeden väčšie, druhý menšie. Ale poslúžime si navzájom, keď si na tie chyby (brvná či smietky) navzájom poukážeme. No pointa Ježišových slov prichádza až v závere: 

Pokrytec, vyhoď najprv brvno zo svojho oka! Potom budeš vidieť a budeš môcť vybrať smietku z oka svojho brata. (Mt 7,5)

Ježiš tu teda nechce povedať, nesúď druhého, leboty sám si tiež hriešny, a možno ešte viac než on. Chce povedať, že kým ja mám "brvno v oku", nemôžem dobre vidieť! Možno, že to, čo vidím ako smietku v oku blížneho, je v skutočnosti len odraz brvna v tom mojom - brvna, ktoré mi zakaľuje zrak. Alebo je možné, že ten blížny tam skutočne čosi má, ale ako mu to ja chcem vyberať, ak moje oko je v takom stave, ako je?

Takže myšlienku treba, myslím, chápať takto: nesúď druhého, lebo pre vlastné chyby ho nemôžeš vidieť objektívne.

Nosím túto myšlienku už dlhšie v hlave (a usilujem sa - v boji s vlastnou slabosťou - ňou aj riadiť), ale akosi ma intenzívnejšie napadla práve po tieto dni, keď sa takmer celé médiá, vrátane tohto blogu opäť s bohorovnou zasvätenosťou a znalosťou veci obúvajú do arcibiskupa Sokola.

Aby sme sa rozumeli, aj ja mám na to svoj názor, ale som s ním opatrný, lebo viem, že môj "zrak" (to, ako sa mi táto kauza javí) môže byť zakalený mojimi vlastnými chybami.

Na záver v trochu odľahčenom tóne: Pane, a to si máme odoprieť jednu z našich najobľúbenejších zábav??? A z čoho bude žiť bulvár? Myslíš vôbec na rodiny bulvárnych novinárov?! Žiaľ, zdá sa, že Ježiš nemá zmysel pre tento humor. No, čo už... :-)

A čo investigatívna žurnalistika a súdnictvo? To áno, ale to má svoje presné pravidlá, prezumpcia neviny, požiadavka spravodlivosti a pod. Ježišovi, myslím, vadí ten náš "bulvárny" prístup.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočner písal Zsuzsovej o sledovaní Sulíka a Rajtára chcel dostať do basy

Ďalšia časť Kočnerovej komunikácie potvrdzuje výpoveď Petra Tótha.

Kalavská sa vzoprela Ficovi, Smer jej návrh nepodporí

Ministerka predloží stratifikáciu len ako obyčajný zákon.


Už ste čítali?