Problém posudzovania... náš každodenný

Autor: Stanislav Košč | 28.2.2007 o 15:39 | Karma článku: 5,18 | Prečítané:  1552x

Poznáte tie Ježišove slová o smietke v oku blížneho a brvne v tom svojom... Takmer "zľudoveli", možno niekto ani nevie, že pochádzajú od neho. Pointa je jasná: neposudzuj chyby druhého, keď máš dosť svojich vlastných. Isteže. Ale naša vnútorná interpretácia je často takáto: beriem, že v tom mojom oku môže byť hoci aj brvno. Ale to nie je dôvod, aby som preto nepoukázal na smietku v oku blížneho, keď ju tam vidím. Nerobím mu tým dokonca službu? Veď ak mu to poviem, aspoň si to uvedomí a možno prejaví záujem dať si ju odtiaľ vybrať - čiže napraviť sa. Ibaže...

Je tu jedna interpretačná nedôslednosť. Ježišove slová, o ktorých je reč, znejú takto:

Prečo vidíš smietku v oku svojho brata, a vo vlastnom oku brvno nezbadáš? Alebo ako môžeš povedať svojmu bratovi: „Dovoľ, vyberiem ti smietku z oka" - a ty máš v oku brvno?!" (Mt 7,3-4)

Ak by tu citát končil, dalo by sa azda súhlasiť s tým, čo bolo povedané hore: každý z nás má "čosi" v oku - jeden väčšie, druhý menšie. Ale poslúžime si navzájom, keď si na tie chyby (brvná či smietky) navzájom poukážeme. No pointa Ježišových slov prichádza až v závere: 

Pokrytec, vyhoď najprv brvno zo svojho oka! Potom budeš vidieť a budeš môcť vybrať smietku z oka svojho brata. (Mt 7,5)

Ježiš tu teda nechce povedať, nesúď druhého, leboty sám si tiež hriešny, a možno ešte viac než on. Chce povedať, že kým ja mám "brvno v oku", nemôžem dobre vidieť! Možno, že to, čo vidím ako smietku v oku blížneho, je v skutočnosti len odraz brvna v tom mojom - brvna, ktoré mi zakaľuje zrak. Alebo je možné, že ten blížny tam skutočne čosi má, ale ako mu to ja chcem vyberať, ak moje oko je v takom stave, ako je?

Takže myšlienku treba, myslím, chápať takto: nesúď druhého, lebo pre vlastné chyby ho nemôžeš vidieť objektívne.

Nosím túto myšlienku už dlhšie v hlave (a usilujem sa - v boji s vlastnou slabosťou - ňou aj riadiť), ale akosi ma intenzívnejšie napadla práve po tieto dni, keď sa takmer celé médiá, vrátane tohto blogu opäť s bohorovnou zasvätenosťou a znalosťou veci obúvajú do arcibiskupa Sokola.

Aby sme sa rozumeli, aj ja mám na to svoj názor, ale som s ním opatrný, lebo viem, že môj "zrak" (to, ako sa mi táto kauza javí) môže byť zakalený mojimi vlastnými chybami.

Na záver v trochu odľahčenom tóne: Pane, a to si máme odoprieť jednu z našich najobľúbenejších zábav??? A z čoho bude žiť bulvár? Myslíš vôbec na rodiny bulvárnych novinárov?! Žiaľ, zdá sa, že Ježiš nemá zmysel pre tento humor. No, čo už... :-)

A čo investigatívna žurnalistika a súdnictvo? To áno, ale to má svoje presné pravidlá, prezumpcia neviny, požiadavka spravodlivosti a pod. Ježišovi, myslím, vadí ten náš "bulvárny" prístup.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NAKA zadržala youtuberov Daňa a Vaského

Podozriví sú z násilnej trestnej činnosti.


Už ste čítali?