Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo Cirkev vstúpila do sociálnej diskusie? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

ateistická cirkev neveriacich
Milý Stanislav Tvoj článok sa mi veľmi páčil. Myslím si, že máš v mnohých veciach čo v článku píšeš pravdu. Morálka je obrazom našich zákonov. Svetských aj božích. Mám ale jeden veľký problém. Myslím si, že RKC v poslednom období stratila svoje postavenie nie preto, že by mala problém s deklarovanými morálnymi hodnotami, ale preto, že ich nedokáže sama dodržiavať. Nechce sa mi vypisovať koľko zla RKC narobila počas svojho trvania. Spôsoby ktorými presadzovala svoju túžbu po moci. Zdá sa mi byť pravdou, že nemôže ustáť svoj vplyv na človeka ten, kto veľa rokov klamal a škodil. Súčasťou morálky a aj práva je, že kto spravil niečo zlé, má byť potrestaný. To že si ludia nevážia RKC je trest za jej nemorálne skutky. Ludia nemajú záujem o sociálne diskusie s vrahmi,zlodejmi,pokrytcami a klamármi.S luďmi, čo svoje blaho povyšujú šírením strachu nad blaho obyčajných ludí. Ja som veriaci. Verím v Boha. Ale súčasne som aj neveriaci. Neverím ľuďom, ktorí sú hodnostármi v RKC. Neverím im preto, lebo ma oklamali. A nielen mňa, ale nás všetkých a milióny krát. Sociálno - dobro a pravda bolo príčinou vzniku RCK a vstupovať alebo nevstupovať do diskusie nie je RKC prirodzene dané. Nemala tú potrebu, lebo jej právo a morálka sú postavené na demagogických, ludskými zmyslami nevnímateľných a nepotvrdených dogmách. Nehovorím že klamstvách. Preto - podľa mňa nemá RKC právo vstupovať do sociálnej diskusie. Nemá na to morálne predpoklady a morálne právo. Prezentuje iba 2000 rokov staré morálne zásady ktoré dnes už naše poznanie v mnohom prekonalo. Vieš o tom, že 90% zlodejov a vrahov v SR sú kresťania katolíci. To je tiež demagogické a ešte aj pravdivé.
cirkev
ateistická cirkev neveriacich
link k tomu nie je. Bol to obraz vychádzajúci z formy prezentácie o príslušnosti k RKC - krst. Akt ktorým sa stávaš príslušníkom cirkvi. Inak viesť takúto evidenciu je zo zákona zakázané. Novela zákona o slobode vierovyznania ju ale zavedie v skrytej forme, podľa návrhu sa musia prihlásiť za členov cirkvi čo je jednoznačne protiústavné. A to je práve o tej morálke a práve na dialóg. Dodržiavať zákon len ako nám to vyhovuje a nemať rovnaké práva alebo povinnosti ako ostatní. Kolko sudcov sú kresťania katolíci čo rozhodujú vo veciach proti a v prospech cirkvi? Koľkáti prokurátori ubližujú blížnemu svojmu. Keď ťa policajti pokutujú pomáhajú ti? Čo s ich výhradou svedomia?
cirkev
<< < 1 2 3 4 5

Tak sa mi zdá,

že aj Tvoja mama, keď Ťa vybila za neposlušnosť, konala protiústavne... :-)))
 

taraj

pocuj tvoje vedomosti su zo zdroja ksc alebo odkial aj tam boli sami veriac ako ty a sucasne neveriaci
k samotnej teme cirkev nie su hierarchia ale vsetci aj laici a tych je vacsina
kolko mas rokov ked ta mylionkrat dakto oklamal ty veris v reinkarnaciu ze si bol v minulych zivotoch otravne ovado alebo odporny potkan a kazdy ta len chcel zabit
v indii by ta aj nakrmili a hladkali porozmyslaj do buduceho zivota sa skus tam prestahovat
k teme
predstav si ze pracujes u podnikatela a on sa riadi zdravim rozumom podla socialnej nauky cirkvi ty podavas dobry vykon lebo si clovek rozumny a on zisk rozdeli pre seba, na rozvoj, a na harmonicky rozvoj osobnosti zamestnancov dostanes pernamentku na plavaren, preplati ti lyzovacku, a prispeje na svadobnu cestu
ja viem ze asi je sen ze si rozmyslajuci ale snivat je pekne
cau a snivaj
 
Hodnoť

správny názor

Nestačí sa tváriť ako ten, kto o všetkom vie a všetko vie len skritizovať. Mýliť sa je ľudské. Ak budeme stále hľadieť len do minulosti a len na chyby, ktorých sa cirkev dopustila uniká nám pohľad na to, čo spravila dobre. Cirkev nikdy nič dobré nespravila? Ak nie potom by sa právom nemala miešať do sociálnej otázky. Ale je to tak? Vieme samozrejme, že nie tak potom prečo ju stále kritizovať.
 
Hodnoť

Dobrý článok,

ešte by som upriamil pozornosť na skutočnosť, že sociálne učenie cirkvi sa zameriava v prvom rade na človeka. Štát nie je ten, ktorý reguluje správanie človeka, ale ten ktorý má človeku slúžiť. To je rozdiel medzi socializmom a sociálnou náukou cirkvi. Ďalší dôraz, o ktorom hovoríš je morálka jednotlivca na čom sú postavené vzťahy v spoločnosti. Každý si musí plniť svoje povinnosti voči druhým, čo je vzájomná úcta, rešpekt, spravodlivá mzda a pod.
 

Vďaka, Martin

myslím, že aj kvôli diskusii sa k týmto témam ešte vrátim.
 
Hodnoť

Dobrý večer - dotaz

Rád bych, si něco přečetl o manželství a rodině jak z hlediska církve tak z hlediska současné rádoby moderní doby. Diskuze na toto téma by byla velice zajimavá. Kde bych našel na toto téma článek . Děkuji.
 

<< < 1 2 3 4 5

Najčítanejšie


 1. Adam Nochta: Ľuboš Blaha, ban-sexuál 1 994
 2. Peter Kollega: Som zločinec a nechcem aby ma riešila Ficova kurtizána a Čižnár-Gašparovičovi protežanti 1 905
 3. Juraj Paškuliak: Matovič je zákerný podrazák. Vie len intrigovať a rozvracať 1 297
 4. Stop alibizmu: Takže hlavnému hygienikovi a premiérovi SR ide o naše zdravie... 912
 5. Peter Kollega: Papalášstvo od Mečiara po Beblavého 849
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Vianočný večierok, na ktorý nikdy nezabudnem 594
 7. Pavel Sibyla: Ako sa znásilňujú štatistiky nezamestnanosti za Matoviča 535
 8. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 516
 9. Věra Tepličková: Záhada utajených expertov 498
 10. Ondrej Putra: Je Covid-19 rasista? 478

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Bohm: USA je v skutočnosti bez prezidenta a potrebuje záchranu – strednej línie
 2. Mikuláš Lakatoš: Op – Ed: Community Healthcare in Slovakia – do we all have equal access to it?
 3. František Cudziš: O nebezpečestvách „učených kecov“ (tentoraz o „chaose“)
 4. Richard Gajarský: Šialenci za klávesnicou.
 5. Roland Ondrus: Qantas chce povinnosť očkovania pre pasažierov!
 6. Radoslav Žilinský: Zimný oddych na 1000 rôznych spôsobov
 7. Július Kovács: Páni čitatelie a blogeri celé to tu v SME zapácha hoci Haščákom a Martinom Borguľom
 8. Naďa Mitanová: Neodoslané listy, pozabudnuté sny, záhrady zarastené burinou...
 9. Stanislav Martinčko: Excelentný Rašiho plán na Koronu!
 10. Olívia Lacenová: Bitcoin si razí cestu nahor. Prekonal trojročné maximá


Už ste čítali?