Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Princíp solidarity (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3

Hodnoť

K+

článok jasne vysvetľuje, že solidarita v ponímaní Katolíckej cirkvi nie je socializmus. Mýlia si to aj ľudia v cirkvi, najmä podľa niektorých reakcií. To, čo sleduje sociálna pomoc nemá byť trvalé zabezpečenie človeka, ale pomoc v núdzi, ktorá mu má pomôcť znovu sa postaviť na vlastné nohy. Tiež je potrebná subsidiarita v kompetenciách starostlivosti o núdznych ľudí, aby štát nezískal prílišnú moc nad človekom. Posilňovanie štátnych kompetencií nie je solidaritou a neznamená automaticky zlepšenie sociálneho systému, skôr naopak.
 

Vďaka -

predbiehaš mi síce môj nasledujúci článok... :-), ale nevadí, teším sa, že máme rovnaký názor!
 

sory:)

ale niečo o subsidiarite si už spomenul, takže to spokojne môžeš rozviesť, môže to byť ako reklama na ten ďalší článok :)
 
Hodnoť

solidarita

takto vysvetlená sedí. Ale nesedí to že je "výmyslom" Katolíckej cirkvi. Ona je priamo od Ježiša Krista. Oponenti nech sa pozrú na prírodu, či môže byť niečo byť toho ostatného, či sa všetko živé i neživé nedopĺňa, že napríklad to čo vydychujeme vdychujú rastliny a naopak, atď ... Ľudská spoločnosť je tiež ako živý organizmus, v ktorom ak sa naruší rovnováha, ak sa nedostane toho potrebného jeho najmenšej časti, umiera.
 

Je to celkom zaujímavé,

klásť Katolícku cirkev akoby do opozície voči Ježišovi Kristovi. Nie je tento postoj nový, ale ani presný. Cirkev totiž založil Ježiš Kristus na to, aby vysvetľovala jeho slová ďalším ľuďom a generáciám. Doslova: učiť všetky národy a naučiť ich zachovávať všetko, čo prikázal.
 

 

len aby sa prehnanou solidaritou tá rovnováha nenarušila.
 
Hodnoť

neviem prečo

toľko ľudí pokladá za dôležitejší výklad cirkevných autorít ako priamo Krista. Ako? Veď apoštol Pavol hrešil tých ktorí nasledovali rôzne osoby s ich výkladmi písma a usmerňoval ich aby počúvali priamo Ježiša tak, že v neho veria, zachovávajú jeho prikázania čím takto majú Ježiša vo svojom srdci. Cirkev existuje, ale kto tvrdí že len tá viditeľná? Sám Ježiš povedal že "kto nie je proti mne, je so mnou." To hovoril pri príležitosti uzdravovania v jeho mene.
Čo je z tela je telo a čo z ducha, je to duch, teda po tomto nemá žiadna cirkev právo hovoriť že jej vyhlásenia sú tie jediné pravé, či upierať pravosť či pôvod "od Krista" iným. Práve to ak by robili by bol pravý rozkol a sektárstvo, čo sú výrazy ktoré sami tak radi používajú ako zbraň.
 

Myslím, že tieto dve veci

sa navzájom nevylučujú: "po tomto nemá žiadna cirkev právo hovoriť že jej vyhlásenia sú tie jediné pravé, či upierať pravosť či pôvod "od Krista" iným".
To prvé vychádza z poverenia Ježiša Krista, to druhé z toho nevyplýva. Inými slovami: Cirkev má povinnosť aktualizovať Ježišove slová. Ale to vôbec neznamená, že upiera tzv. "semená Slova", čiže prítomnosť a pôsobenie Ducha Božieho aj mimo rámca Cirkvi.
Mimochodom, nechápem, prečo Ti vadí, že Cirkev začala hovoriť o solidarite, keď tvrdíš, že to robil už Ježiš? V čom je problém?
 

hádam vadí pravde

že sa ju bežní ľudia dozvedajú od rôznych autorít, čo má za následok, že sa neučia vyvíjať vlastnú aktivitu a takto pružne reagovať na každodenné problémy. Aj im to mnohým vyhovuje lebo predsa "čo pán farár nepovedali že sa nesmie tak sa to asi smie". Ak je tu rozdelenie na akúsi "duchovnú šľachtu" a "poddaných", naskytuje sa priestor pre omyly, ťarbavé uplatňovanie teórií v praxi, proste nemohúcnosť.
A potom ... Napríklad Rudolf Steiner, zakladateľ antropozofie vypracoval návrh pre sociálny a solidárny štát, ale ktože ho bude počúvať, keď jeho názory boli katolíckou cirkvou označené za nekresťanské? Čo je neznalosť, ak nie dokonca účelová lož. Ako môže byť človek uznávajúci Krista za spasiteľa nekresťan? Atď, atď ... Dobre , cirkev nech uplatňuje Kristovo slovo ... ale nech nedusí to slovo u iných, nech komunikuje, nie ohovára a očierňuje, veď všetci predsa chceme sa mať lepšie, hoci každý trocha iným spôsobom a na inej úrovni svojho chápania sveta.
 

To myslíš vážne,

že keď DNES Cirkev (pán farár, pápež... - to je v tomto prípade jedno) povie, že niečo nie, tak celá spoločnosť sklapne? Ja mám skôr opačné pocity (potraty, antikoncepcia, eutanázia, pokusy na embryách, registrované partnerstvá, mám pokračovať?)
 

hovorím samozrejme o ľuďoch

organizovaných v cirkvách, veď téma vychádza odtiaľ a ja zdá sa hovorím k téme nie? Ale ono, ak sa už spomínali tie potraty, eutanázia, nevidím v týchto veciach nejaké presadzovanie. Zdá sa že presadzovanie týchto veci sú politické špekulácie ako si získať určité skupiny voličov. To nemôže byť ozajstné ohrozenie.
 
Hodnoť

Ako by ale konkrétne v súčasnosti mal "silnejší orgán chrániť sl

Ak nie väčším zaťažením pri financovaní spoločných záležitostí (armáda, nemocnice ...)?
 

možno

ak škrtneme nesolidárnosť, alebo výdavky na nemorálnu zábavu, miliardy z hazardu a pochybných rozkoší, hromadenia prácou nekrytých peňazí, tak bude iste aj na solidárnosť. Samozrejme, to všetko by malo prejsť dobrovoľne.
 

Isteže ide aj o finančnú stránku

a jej riešenie je vecou politickej vôle, a tá zas je vecou spoločenskej objednávky. Súhlasím s tým, že solidarita sa organizuje aj "dole" aj "zhora", ale výchova k solidarite sa musí uskutočňovať "dole", teda v rodinách, vo výchove detí a pod. Odtiaľ sa odvíja aj rozhodovanie vo voľbách..., teda pokiaľ nás, samozrejme, nezaujímajú len prázdne reči a pekné kravaty, príp. len vlastné egoistické záujmy.
 

<< < 1 2 3

Najčítanejšie


 1. Miroslav Lukáč: Fico riadil SMER ako hadiu farmu. Iba nerozoznal hada od hadice. Jedovatých od škrtičov. 633
 2. Karolína Olšavská: Dve sestry alebo Kam môže dospieť zlo zasiate rodičmi 605
 3. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 447
 4. Elena Antalová: Marečku, už mi pero nepodáte... 229
 5. Jozef Drahovský: Spoločnosť Orange zrušila lokalizačnú službu pre verejnosť 195
 6. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 179
 7. Adrián Vološin: Lockdown funguje, plošný nezmysel bol zbytočný. 142
 8. Jaroslav Mottl: Začypovali ma, svine! 122
 9. Jaroslav Vidan: Nemáte toho už dosť ? 108
 10. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 69

Rebríčky článkov


 1. Andrej Hossa: Ako ušetriť pri výbere podlahy?
 2. Martin Konečný: Zlozvyky, zvyky a rutina (I.)
 3. Ivan Čarnogurský: STARÉ SLOVENSKO A NOVÝ PREZIDENT USA
 4. Andrej Hossa: Ako vylepšiť interiér vášho automobilu?
 5. Miriam Studeničová: Znepokojujúce výskumy Benjamina Lieberta
 6. Štefan Vidlár: Halušky v mléčáku
 7. Peter Biščo: Hlas sa stále vyhráža ráznymi krokmi.
 8. Marian Vojtko: Nedeľné ráno...
 9. Štefan Vidlár: Fujná úvaha o špáráňí sa v nosi
 10. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 2.


Už ste čítali?